Ticība

Tam, kāda ir cilvēka reliģiskā pārliecība, nav nozīmes, svarīgi ir atrast ticību sevī, lai vairotu spēku palikt skaidrā.
Lai sagatavotu šo rakstu, tikos ar Latvijas Apvienoto Metodistu Baznīcas Cēsu draudzes mācītāju Kristīni Rozefeldi, kura dalījās ar informāciju par to ko kristietība saka par atkarībām un kā iedrošina tikt brīvam no tās.
Kā ticība var palīdzēt atbrīvoties no atkarības?
Kristietībā TICĪBA – spēlē lielu lomu, tā ir vitāli nozīmīga – lai sev palīdzētu ir jātic, ka Dievam ir iespējams ceļš no tā visa ārā! (Līdzīgi, kā nav jēgas no AA sapulcēm, rehabilitācijas vai citādas ārstēšanas, ja pats nesaki – es to vēlos, viss man pietiek, es vairs tā negribu dzīvot un gribu izmaiņas).
Lielākā problēma cilvēka dzīvē uz neveselīgu – atkarību pilnu dzīves veidu ir GRĒKS.Neatkarīgi no tā vai tas radies savas vai citu vainas dēļ – bet pamatā ir GRĒKS! Kad rodas izpratne par grēku, tad arī meklē – kā var no tā tik brīvs un, kad meklē, tad arī cilvēks atrod, ka vienīgais, kas atbrīvot ir spējīgs no grēka ir DIEVS!
Pirmais solis uz brīvību ir grēka nožēla.
Grēka nožēla prasa problēmu nosaukt vārdā un atteikšanos pieņemt tās
eksistēšanas turpināšanos!
Kā to izdarīt? Ir jāliek sava ticība uz Jēzu Kristu. Ir jāapzinās, ka viens pats ar tām problēmām nespēj tikt galā. Piesaucot Viņa Vārdu – mēs dodam atļauju situācijā ienākt Viņa spēkam un mūsu ticība ceļas.
Dievs ir uzticams – ja atzīstamies savos grēkos, tad Viņš ir uzticīgs un taisns, ka Viņš mums piedod grēkus un šķīsta mūs no visas netaisnības (1.Jāņa vēstule 1:9).
Grēks ir kā milzīga aiza, kas izveidojās, kad sevi atraujam no Dieva un,
kad pieņemam Jēzu kā savu Glābēju – pieņemam Viņu kā tiltu, kas atjauno
mūsu attiecības ar Dievu. Jēzus dāvā iespēju mūsu pagātni nolikt mums aiz
muguras un satvert brīvību Viņā.
Protams, ir cilvēki, arī kristieši, kas dažādu iemeslu dēļ nespēj saņemt šo uzvaru un brīvības pilno dzīvi. Tam ir iemesli – pie tā ir jāstrādā! Taču nevajag sevi par to nosodīt! Pats Dievs sūtīja savu Dēlu pasaulē, nevis lai tas pasauli tiesātu, bet lai pasaule caur Viņu tiktu glābta (Jāņa ev. 3:17).
Kad pirmais solis ir sperts - grēks ir nožēlots, tad var sākt bruģēt ceļu nākamajiem pieciem soļiem, lai izlauztos brīvībā no atkarības važām.
1. Atjauno savu prātu – ja gadiem esam savu prātu piekrāmējuši kā miskasti, tad nevaram sagaidīt, ka šī miskaste tiks iztukšota sekunžu laikā. Reizēm cilvēkam, lai mainītu domāšanas veidu, ir nepieciešams ilgs laiks. Kad prāts tiek attīrīts no atkarībām, to vietā paliek tukšums un ir nepieciešams šo tukšumu aizpildīt. Bieži cilvēki, nespēdami atrast veselīgus tukšuma aizpildīšanas veidus, iegrimts atpakaļ tajā vai citā atkarībā. Kristietībā cilvēki tiek aicināti piepildīt sevi ar Dieva Vārdu – tas arī mazgā, tīra un šķīstī. Dieva Vārds arī inspirē un iedrošina.
2.Gavē – Jēzus pats māca, ka ir daudzas garīgas kondīcijas, kuras var pilnībā izmainīt tikai caur gavēni un lūgšanu. Tas ir kā teicienā – to, ko barojam - tas dzīvo; ko turam bada – tas mirst. Reizēm tas nozīmē sev aizliegt kādas lietas, pārraut kādas attiecības ar culvēku/iem, kuri mūs bremzē un velk uz leju, vai pat jāizvairās no vietām, kas mūsu vājību spētu uzvarēt. Gavēšana nav tikai par ēdienu – tas var būt par dažādām lietām, ko zinām, kas mums var būt par klupšanas akmeņiem.
3. Lūdz – komunikācija ar Dievu, savu Radītāju – stāstot Viņam visas savas dziļākās sāpes, domas un bailes, atklājot gan grēka nožēlu, gan vājības jeb klupšanas akmeņus. Skrien pie Dieva katru reizi, kad klūpi – neskrien prom no Viņa. Tie ir meli, ka Viņš nosodīs. Dievs ir Tēvs un mīlošs vecāks – tikai veicina bērna izaugsmi un mācīšanos no kļūdām. Kad klūpi – tas nenozīmē, ka jāiet uz lauciņu numur 1 un jāsāk viss no gala – tu vari piecelties kājās un turpināt savu ceļu jeb cīņu. Caur lūgšanu tu iemācies, ka tavas dzīves treneris ir Dievs un Viņš ir ieinteresēts būt klātesošs ikkatrā tavā solī, ko sper. Un Viņš tam visam piedāvā bonusu – nedarīt neko savā spēkā un gudrībā – bet Viņa spēkā un gudrībā! Svētības plūst tad!
4. Esi uzmanīgs! – īpaši uz tām lietām, kas būs kā trigeri, lai iemestos atpakaļ atkarībās. Mums visiem ir šie trigeri “iedarbinātāji” un ir svarīgi tev pašam sevi pazīt un zināt, kas ir tavi trigeri, lai spētu no tiem izvairīties. Piemēram, ja esi atkarīgs no pornogrāfijas – tad tas trigeris ir internets, tv – īpaši, kad esi vienatnē. Bet, ja esi ceļā uz brīvību – tad tu atradīsi lietas, ko darīt, kur būt, lai aizvietotu to visu, lai sevi piepildītu, lai tukšums būtu piepildīts ar labām/pozitīvām/svētīgām lietām.
5. Esi ar mērķi! – atrodi/uzzini, kam Dievs tevi ir radījis! Piepildīt savas dzīves aicinājumu ir neizmērojami labāk, aizraujošāk, nekā mētāties apkārt savā atkarībā. Ir kāda dziesma – iemaini savas bēdas, savu kaunu – pret prieku Kungā Dievā un ir kāds autors, kurš saka “Tas nav muļķis, kas atdot to, ko tāpat nevarētu paturēt, lai iegūtu to, ko nekad nevarēs pazaudēt!”
Kur var
atrast sev piemērotu draudzi?
Nav vienas maģiskas baznīcas, dievnama vai svētvietas, kurā ieiet un tapt dziedinātam no atkarības. Ikvienam cilvēkam ir jāseko līdz savām sajūtām un jāizvēlas tāda reliģija vai konfesija, kas ir tuva viņa sirdij.
Latvijā
normatīvi ir atzītas ir šādas tradicionālās baznīcas[1]:
- Ēbreji (jūdaisti) (mājas lapa: http://jews.lv/lv/ );
- Metodisti (mājas lapa: https://www.umc.lv/ );
- Septītās Dienas Adventisti
(mājas lapa: https://adventisti.lv/ );
- Vecticībnieki (mājas lapa: nav
);
- Baptisti (mājas lapa: https://www.lbds.lv/ );
- Pareizticīgie (mājas lapa: http://www.pravoslavie.lv/index.php?lang=LV
);
- Ev. luterāņi (mājas lapa: http://www.lelb.lv/lv/ );
- Romas katoļi (mājas lapa: http://katolis.lv/ ).
Ja jums ticība Dievam ir
palīdzējusi uzvarēt cīņā ar Atkarību, lūdzi sazinieties ar mums un dalieties ar
savu stāstu, lai varam ar to iedvesmot citus meklēt palīdzību pie Dieva.
Autore: Zane Nuts
[1] Tiesību
zinātņu pētniecības institūta mājas lapa: http://tzpi.lu.lv/par-latvijas-tradicionalo-baznicu-likumiem/
(aplūkota 27.12.2018.)